O TEAKU

►Zpět 

 

Původ teakového dřeva

 

Teak, jehož botanický název je Tectona grandis, roste až do výšky 40 m a je rychle rostoucí opadavý strom původem z monzunových lesů. Má domov v tropických pralesích a plantážích v Barmě, Jávě, Laosu, ThajskuIndonésii a západní Africe.

Jeho dřevo patří mezi jedno z nejkvalitnějších a ve světě je velmi žádaný. Každá oblast poskytuje teakové dřevo různé kvality. Vše záleží na daném prostředí, na způsobu pěstování a těžbě dřeva.

Naše produkty jsou z teakového dřeva, konkrétně z Indonésie. Teak z nejlepších plantáží na Jávě, založených před téměř 200 lety Holanďany, zaručuje vysokou kvalitu. Tyto plantáže jsou vlastněné a řízené indonéskou vládou, která sadbu dřeva kontroluje. Teakové dřevo používané při výrobě je zpracováno tzv.recyklovaně, z již jednou vytěženého dřeva starého desítky až stovky let. Vzácné stromy se tudíž nemusí těžit znovu,což je pro nás všechny velmi důležité.

 

Teakové dřevo je výjimečně odolné proti povětrnostním vlivům, vzdoruje vodě, termitům, houbám a hmyzu. Nabízí téměř všechny dobré vlastnosti,které lze od dřeva požadovat.

V dávných dobách se teakové dřevo používalo ke stavbě lodí,pádel nebo vesel. Dnes se teak používá i při výrobě podlah,schodišť,obkladů,dveří,konstrukcí domů,lodních můstků a hlavně,čím se naše firma zabývá,je zahradní nábytek.

Teak je velice odolnou exotickou dřevinou,přesto je přírodním materiálem,který pro zachování své jedinečnosti vyžaduje určitou minimální péči. Povrch teakového dřeva vystaveného slunci, dešti i mrazům se pokrývá stříbrošedou patinou, která je známkou tradiční elegance. Údržba je velmi jednoduchá. Barevnost dřeva se zvýrazní teakovým olejem. Nábytek  zbavíme nečistot mýdlovou vodou a hadříkem naneseme kvalitní teakový olej. Olejujeme 2-3 krát ročně.

Teakový nábytek můžeme ponechat přes zimu venku,ale ujistíme se,že veškeré spoje a šrouby jsou utažené.Pokud se rozhodneme,že nábytek uskladníme,zvolíme chladnější místo jako např.garáž nebo sklep.

Záruka se nevztahuje na vady způsobené špatným zacházením s nábytkem, jako jsou nesprávná údržba, neodborné opravy, velké zatížení nebo jiné zásahy do nábytku. Na mechanická poškození se záruka nevztahuje. Za vadu nelze považovat šednutí dřeva, trhliny, rozdíly v barevnosti a kování u zahradního nábytku,které mění svou barvu a strukturu. Záruka se nevztahuje na praskliny ve dřevě či jeho zakřivení, které brání v používání a poškozené či zcela zničené kování při běžném zatížení. Je nutné počítat s tím, že dřevo je přírodní materiál, který neustále pracuje a po čase se mohou vyskytovat i menší praskliny. Tyto by však neměly mít vliv na kvalitu teakového nábytku. Záruční doba je 2 roky dle platných předpisů ČR.

 

 

►Nahoru